Ukoliko ste odlučili biti prisutni na društvenim mrežama (ili to raditi za klijente) morate znati nekoliko važnih činjenica. Osoba koja upravlja profilima u svakom trenutku stvara mišljenje drugih o vašoj tvrtki. Iako možda djeluje neusporedivo, ali ta osoba mora jednako kvalitetno raditi svoj posao kao i djelatnik koji izrađuje proizvod koji prodajete.
Zašto biste manje važnosti pridavali ugledu vaše tvrtke na internetu, nego što pridajete kvaliteti svog proizvoda ili usluge?
Znači li potencijalnom kupcu nešto ako vi prodajete izvrstan proizvod, a osoba koja ga putem društvenih mreža treba približiti kupcu to ne radi dobro? Tada vaša prisutnost gubi na značaju, jer vi ne dobivate željenu promociju svog proizvoda ili usluge.
Društvene mreže mijenjaju koncept dosadašnje komunikacije i informacije se očekuju odmah. Frustrirajuće je kada korisnici dugo čekaju na odgovor koji dođe prekasno ili uopće ne dođe, što je često slučaj kod političara. Primjerice Facebook stranica ministra Miranda Mrsića prepuna je pitanja, no odgovora nema. Unatoč tome Facebook oglas za stranicu je konstantno aktivan jer se želi okupiti korisnike na stranicu, no izbjegava se komunikacija.
Evo nekoliko znakova kako prepoznati da vaš “kauboj galamdžija” (community manager) ne radi dobro svoj posao:
- povodi se za većinom (loših) primjera i organizira nagradne igre protiv Facebook pravila (like, share i ostalo što bombardira naslovnicu)
- promovira druge, a ne vas (objave linkova na tuđe stranice u nedostatku vlastitog sadržaja)
- nema jasnu viziju u kojem se smjeru kreće tvrtka
- ne zna prepoznati uspješne kampanje i uočiti pogreške u lošim kampanjama
- radi uz radno vrijeme (09-17h)
- glavnu inspiraciju nalazi u objavama sa 9GAG
- ne pazi na pravopisne i gramatičke pogreške u objavama i komunikaciji
- ne predlaže poboljšanja i nove ideje
- ne prati stručnjake u tom području
- ne zna se nositi sa kritikama fanova
- misli da se uspjeh (zajednica) može kupiti (najgori primjerci)
Ovo su samo neki od znakova koje susrećemo svaki dan. Svaki se posao uči na greškama, pa tako i ovaj, ali angažirati neiskusnu osobu opasno je za vaš ugled i donosi više štete nego koristi. Tvrtka zbog toga djeluje neozbiljno, što odbija potencijalne kupce. Ako imate tvrtku koja kupce pronalazi drugim kanalima, a društvene mreže koristi kao sporedan alat promocije, neke pogreške si možda možete dopustiti bez prevelike štete. Ako ste odlučili svojim klijentima nuditi i vođenje profila, tada ugled tih klijenata na internetu oblikuje i vaš ugled. Osim ako ne skrivate svoje reference :)
Neko vrijeme možda možete biti u zabludi da nije toliko bitno što “mali kojeg ste platili piše za vas na Facebooku, bitno da imamo profil”, ali ne zadugo. U poslovnom svijetu nitko nije otok, vrlo je bitno što drugi misle o nama, htjeli mi to priznati ili ne.
Ako još niste sigurni jeste li odabrali pravu osobu koja vas predstavlja na društvenim mrežama, zapitajte se sljedeće:
- biste li tu osobu uživo poslali kao svog predstavnika među potencijalne kupce
- može li ta osoba bolje prezentirati vašu tvrtku od osobe koja prezentira konkurenciju
Ova vrlo jednostavna pitanja pomoći će vam da shvatite gdje ste kao tvrtka na društvenim mrežama i da li tamo želite ostati.
Darko Bakaric kaže
Ako govorimo o profesionalnom pristupu u segmentu upravljanja i vodjenja FB stranica, onda je jedan kriterij i spremnost takvog profesionalca objasniti klijentu da za njegov brend FB page nije potreban. Na FB-u ima svega i svaka cast na pokusajima, ali (slobodno me popljucajte) FB page za PVC stolariju….. hmmm. Ok su mi social adsi koji vode na neki page, ali rasipati energiju i novac u gradnju zajednice – to mi je smijesno. Ima jos primjera, ali point je u savjetovanju klijenta, jer ako je netko CM ili se tako predstavlja, za pretpostaviti je da zna nesto vise od postavljanja postova na zid.
Sanja Radić kaže
Ma nemam ništa protiv takvih stranica, nekad ću radije tražiti info o PVC-u na FB od njih nego zvati telefonom, ali ako već lajkam tu stranicu radi informacija ne želim gledati slike sa 9GAG :)
Toni Aničić kaže
@Darko,
Imam vrlo slicno misljenje. Po meni, da bi se firmi isplatilo imati community managera, prvo mora imati community. Znaci dovoljno velik community i dovoljno upit aiz tog community-a dnevno da bi imalu full time zaposlenu osobu za taj posao. Takvih firmi ima svega nekoliko u Hrvatskoj. A ovi community manageri u SMB-ovima mi nika dnisu bili jasna stvar.
Sanja Radić kaže
Toni u pravu si. Tvrtke koje to što si naveo nemaju, takvu osobu koriste i za druge poslove. Ali sada imaš dosta tvrtki koje su uz neku svoju djelatnost uvele i taj community, a osobe koje im obavljaju taj posao (za klijente) to rade nažalost na ovaj način koji sam navela u članku. Nekako se članak više odnosi na takve ljude.