Dolazi nam 2010. godina, nekima jubilarna, a nekima tek jedna u nizu. Meni osobno ta će godina biti godina prožeta novim poslovnim pobjedama, novim modelima poslovanja, na kraju krajeva novim djelatnostima kojima ću se baviti, jer kako sve upućuje od same krize, pa do rezultata raznih anketa, izrada i proizvodnja web stranica, što mi je bila uz stalni angažman na Monitor.hr portalu dodatna poslovna preokupacija, doživjeti će znatan pad, doslovno krah u poslovnoj ponudi. Uspjeti će samo najjači.
Naime, vezano uz jedan post koji sam pisao, svega 39% poslovnih subjekata će u 2010. godini ulagati u izradu web stranice, dok je 2009. godine ulagalo njih 70%. 2010. godina je godina u kojoj ću se kao jedan od Specijalista posvetiti marketingu, točnije web istraživanju i promociji. Svoje tržište, odnosno, svoje poslovne klijente sam već upoznao s time tako da ne idem praznih ruku u 2010. godinu.
U ovom postu bih se malo posvetio novim, a opet starim, provjerenim pravilima marketinga, odnosno, odnosa sa javnošću. Ne mislim pritom na PR obavijesti koje sam obradio u jednom postu, već kratke smjernice gdje i kako pokušati plasirati ideje, proizvod ili na kraju krajeva post koji pišemo. Sami SEO i optimizaciju koda ću prepustiti stručnjacima, ali ću zato spomenuti nekoliko novih/starih metoda koje izgleda da malo napuštamo, a još su uvijek relevantne.
Blog
Kao najjaču metodu direktne promocije bih spomenuo blog. Održavanje bloga nije samo pisanje osobnog dnevnika, mada velika većina internetskih korisnika upravo to misli. Kad sam prije mjesec dana razgovarao s kolegama s kojima sam osnovao portal Fotografija.hr o ideji da iz portal cjeline pređemo u blog cjelinu njihova prva reakcija je bila ne. Naime, u njihovim mislima portal je okosnica ozbiljnosti, centar informacija dok im je s druge strane blog još uvijek jedna neozbiljna inačica komunikacije blogera i njegovih čitatelja. Nisam se mogao nikako složiti s tom činjenicom te sam i usporedio svoj osobni blog i portal što po statistikama, što po reakcijama korisnika na postove, a što po samoj nekoj pristupačnosti na webu. Uglavnom, osnovne razlike su shvatili te danas nakon mjesec dana u njihovim glavama blog više nije neozbiljna varijanta, dapače, sad oni mene nagovaraju da napravim što hitnije tu preobrazbu.
Rezime ovog odlomka bi bio ako imamo portal, te ako imamo mogućnosti prelaska na blog svakako bih preporučio taj prelazak. Ako nam taj prelazak nije moguć ili ako već imamo etabliranu web stranicu o našim proizvodima, uslugama, dodatno pokretanje bloga je definitivno thumb up. Na kraju krajeva Google voli blogove više nego portale :)
Forum
Polako smo ih zanemarili. Osobno trenutno nisam, a nisam nikad ni bio forumaš. Mojim dolaskom na Monitor.hr ujedno sam dobio i zadaću tehničkog administratora servisa Forum.hr. Imao sam i još uvijek imam ispod 200 postova. Prva reakcija korisnika i moderatora sa više postova je bila “Tko si sada ti da nama krojiš kaj budemo radili?!”. Nažalost naš vodeći forumski servis je prepun takvih korisnika, korisnika koji svoje sudjelovanje shvaćaju previše osobno i doslovno žive na njemu. S jedne strane je to oke, ali s druge strane to je vrlo snažan odbojnik ozbiljnih korisnika. Kolega bloger koji se bavim dizajnom interijera i koji je na moj savjet paralelno sa portfelj stranicom počeo uređivat i blog je pokušao pokrenuti ozbiljnije razgovore na forumu po pitanju dizajna interijera. Odustao je nakon dva posta jer neozbiljne reakcije na post “pridošlice” su ga odbile.
Poanta je da je forum izuzetno moćan generator prometa samo ga treba znati iskoristiti. Postanje direktnih linkova na općenitim forumima nije preporučljivo, na većini njih je i zabranjeno prema pravilima korištenja. Međutim aktivnim sudjelovanjem na tematskim forumima može biti vrlo produktivno. Ni tamo ne bih preporučio direktno postanje reklamnih postova sa linkovima, već sticanje kredibiliteta među sugovornicima koje tada indirektnim metodama pozivamo na blog post koji govori o našim uslugama i slično.
Wiki
Wikipedia, društveno uređivana enciklopedija jedan je od najposjećenijih web servisa današnjice. Sudjelovanje u njezinoj uređivačkoj eliti nas ne košta ništa, a može nam donijeti popriličan kredibilitet. Isto kao i na forumima postanje direktnih linkova do naših usluga ili proizvoda neće biti tolerirano i urednici će ih u vrlo kratkom roku maknuti. Ako imamo neku svoju tvrtku preporučljivo je napraviti wiki članak o njoj sa svim informacijama koje su zanimljive čitateljima. Recimo wiki tipa kada smo osnovali tvrtku, koliko zaposlenih, koje su nam djelatnosti, možda neke osnovne crtice o financijskom poslovanju te na kraju krajeva jedan odlomak u kojem možemo s vremena na vrijeme, pa i dnevno donositi novitete i vijesti vezane uz našu tvrtku. Ne vijesti tipa “Danas su na sniženju ovi proizvodi, kupite ih ovdje” već “Dobili smo ISO certifikat”, “Proširen je proizvodni pogon” ili “Novi klijenti na listi referenata”.
Rezime
Ako imamo web stranicu usluga ili proizvoda, u 2010. je preporučljivo pokrenuti i održavati blog, sudjelovati na tematskim forum grupama i uređivati wiki članak o sebi/svojoj tvrtci. Ako smo dovoljno “dobri” možda će netko drugi napisati wiki o nama. Uglavnom ovo troje metoda uz redovito ažuriranje svakako može donijeti više prometa od Facebooka ili Twittera (ako ste u mogućnosti, uključite i društvene mreže u igru).
Filip Višić kaže
Nije sve tako crno Tomislave :-) Jesi li ti možda vidio kako izgledaju te web stranice koje potencijalni klijenti trenutno imaju? Kao da su sad izletile iz 90-ih. Mislim da će u Hrvatskoj znatno veći broj klijenata trebati redizajn, ali i njega se da naplatiti ;-)
Tomislav kaže
Istinu zboriš Filipe, dosta tih “korporacija” ima uzuzetno loše stranice, no oni to imaju i s njima su zadovoljni. Pokušao sam u dosta navrata stupiti u kontakt sa takvim tvrtkama, no oni su zadovoljni time što imaju i to je to, platili su i više ne ulaze u nove financijske investicije. Dakle, ulaganje u novo im nije na poslovnom planu. A i godine su tu hehe, više nemam onog entuzijazma i živaca po cijele dan brijati po kodu i Dreamweaver-u :)
Ivan Ilijašić kaže
Momci, činjenica je da će 2010-ta biti prava krizna godina. Ova nas je tek uvela u stanje kakvo će tek biti, vjerujem da će biti manje jačih oscilacija, vladat će bojazan prilikom investiranja u nešto što ne donosi direktnu zaradu te nad čijom se potrebom ne vidi dobit u kratkom roku.
No s druge strane, ukoliko ne moramo održavati veći gladni pogon, to može biti i pozitivno. Činjenica je da u Hrvatskoj ima još dosta prostora za napredak na webu, od prihvata novih tehnologija do načina promocije proizvoda. Nakon dužeg perioda svi mi (barem oni koji se trudimo napraviti nešto dobro) shvatimo da usprkos kapitalu, bitni su ideja i veliko zalaganje. A kako će kapitala biti manje, morat će se ulagati veći trud. Zato vjerujem da bi ove godine startupi trebali zauzeti bolju poziciju na tržištu. A ako će dodatni trud biti temelj uspjeha, onda to može biti dobro za dugoročnost svakog projekta, jer će svatko shvatiti da nema kruha bez motike.
Isto tako smatram da bez obzira na prognoze, ova godina mora donijeti napredak u promociji putem interneta. Hrvatska javnost je tek ove godine otkrila čari promocije putem Facebooka, Twittera, Youtubea i sličnih servisa. Vrijeme je da se ove godine napravi dodatni napredak.
Zato mi i dalje nije jasno kako su neke firme mogle donijeti poslovne odluke o povlačenju s tog tržišta, kada je samo pitanje vremena kada će oglašivači više početi koristiti ukupno gledajući jeftiniji kanal oglašavanja.