Oninstagram.com je križanac između Instagrama i Pinteresta te funkcionira na način da od Instagrama putem njegovog API-ja preuzima i prikazuje javno dostupne fotografije. Od Pinteresta je preuzet dizajn prikaza fotografija (preko cijelog ekrana prema dolje djelujući kao da je razmiješano).
Sam koncept je vrlo jednostavan: vrlo jednostavno pretraživanje i pregledavanje fotografija uz mogućnost dijeljenja rezultata pretrage na društvenim mrežama poput Facebooka i Twittera, Google+, itd. Ispod svake slike stoji komentar koji je napisao sam autor slike gdje su hash (#) tagovi novi linkovi prema drugim pretragama/temama na oninstagram.com.
Klikom na samu sliku otvara se lightbox s uvećanom slikom na sredini ekrana. Svrha ove web stranice je zabava i ubijanje dosade, a pošto je Instagram ultra popularan i sadrži astronomsko veliku količinu javno dostupnih fotografija, a dizajn Pinteresta odličan za fotografije i oku ugodan, zabava je zagarantirana. Pitanje je samo koliko bujnu maštu ima korisnik jer postoji stvarno genijalnih tema/pretraga, a isto tako ima i kotroverznih/nastranih, odnosno na Instagramu ima doslovno svega i svačega.
Sam Instagram nema stranicu za pretraživanje i prikaz veće količine slika, odnosno ima samo stranicu za prikaz pojedinačnih fotografija no, postoje i druge alternativne tražilice za Instagram fotografije.
“Oninstagram.com sam napravio i pokrenuo iz čistog entuzijazma za web programiranjem, impresioniranošću količinom slika na Instagramu, i znatiželjom hoće li pobuditi interes kod korisnika. Ovo je prva verzija koja je poprilično rudimentarna i jednostavna za korištenje, a u planu je Instagram login, popularne pretrage/teme i još dosta toga. Od noviteta mogu najaviti da od Pinteresta neće biti preuzet samo dizajn nego i poneka od glavnih funkcionalnosti tog servisa.”
Osim sto je oninstagram.com web koji koristi Instagramovu bazu fotografija, vrlo je sličan Instagramu i po tehničkoj pozadini. Napravljen je pomoću Python programskog jezika i Django frameworka, jednako kao i popularni Instagram. Koristi Instagramov API koji je u potpunosti prilagođen Pythonu i Djangu, za bazu koristi PostgreSQL, a na klijentskoj strani koristi jQuery, Masonry i Fancybox.
Odgovori