• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Specijalist

Magazin o internet poslovanju

  • Komunikacija
  • Promocija
  • Projekti
  • Trendovi

Podcast je praktičniji od tekstualnog bloga

Tomislav Buza, 19.03.2010. Komentiraj

Pojam praktičnosti je ovdje možda malo previše širok. Naime, nekome je praktičnije uzeti tipkovnicu te, ako relativno brzo tipka, unutar petnaestak minuta napisati blog post, zalijepiti prateću sliku uz njega i objaviti na svom il nekom drugom blogu. Tako radi i velika većina domaćih blogera.

Foto: Mingo Hagen/Flickr

Pisana riječ ima neku svoju određenu težinu i ja osobno nikad ne bih odustajao od nje. No, ono što sam u zadnje vrijeme ustanovio je i izuzetno jednostavna produkcija vlastitih podcasta, kako se to i neslužbeno zove, vlastitih internetskih radijskih emisija koje su pristupačne u svakom trenutku, dakle, on demand. Nešto opširnije o podcastevima možete pronaći na podcastu Kako postati podcaster, ali i reportaži Podcast u Hrvatskoj koju smo snimili za emisiju eHrvatska.

Za produkciju vlastitih podcasteva, a radi se o najobičnijim mp3 datotekama, nije potrebno skoro pa nikakvo financijsko izdvajanje, naravno ako uzmemo pretpostavku da već posjedujemo računalo sa zvučnom karticom te pristupom internetu. Ako pak slučajno nismo u vlasništvu slušalica sa mikrofonom onda nam predstoji investicija od otprilike stotinjak kuna.

Softver za obradu je također u besplatnoj inačici. Doduše ima i profesionalnih alata koje su mogu priuštiti samo dobro stojeće radijske tvrtke, ali ono što nama treba se krije iza besplatnog, a odličnog alata naziva Audacity. Snimanje, obrada i umiksavanje audio zapisa je toliko jednostavno da je savladivo unutar pola sata upoznavanja aplikacije te nekoliko pokušaja i pogrešaka.

Slijedeće što nam je potrebno je spremište na internetu, neki server, mjesto s kojeg ćemo distribuirati naš podcast, odnosno mp3 zapis. Distribucija podcasta je serverski dosta zahtjevnija od čitanja bloga, a čisto zbog činjenice da nam za 15 minuta podcasta treba osigurati barem 15 megabajta diskovnog prostora, dok s druge strane za tekstualni materijal kojeg bi čitali 15 minuta ne treba više od 100 kilobajta. Sa serverske strane ono što moramo osigurati je dovoljno diskovnog prostora za sve podcasteve koje planiramo objaviti, jer nema smisla nakon nekog vremena skidati mp3 zapise sa servera.

Paralelno s diskovnim prostorom moramo osigurati i dovoljan bandwith, odnosno protok podataka sa servera. Da sad ne kompliciramo stvar s pronalaženjem adekvatnog, a po mogućnosti i besplatnog servisa za podcasteve svakako preporučam korištenje digitalne online arhive Archive.org. Jedini uvjet koji oni zahtijevaju je da se podcast distribuira u nekoj od Creative Commons licenci.

Podcast je u Hrvatskoj izuzetno slabo zastupljeni, doslovno se može na prste dvije ruke nabrojati podcastere koji aktivno objavljuju svoje audio uratke. Razlog tome je što je kod nas najjače sredstvo izražavanja pisana riječ, a premalo se pažnje posvećuje ovom mediju, ovom multimedijalnom načinu izražavanja. Prednosti su što podcasteve, koje, osim internetska radijska emisija, volim nazivati i audio blog, posjetitelji mogu konzumirati na puno više načina i mjesta nego klasičan blog.

Podcast kao mp3 ili ogg zapis možemo preuzeti na svoj iPhone, mp3 player ili neki drugi multimedijalni gadget te slušati tijekom voženje u automobilu, tramvaju, letu avionom, tijekom treninga ili neke druge sportske aktivnosti, na WC-u, dok kuhamo, kad više ne možemo slušati okolinu i tako dalje. Dakle, gdje god smo u mogućnosti na sebe prikačiti slušalice možemo konzumirati podcast koji je s obzirom na to idealno sredstvo prenošenja informacija.

Evo nekoliko mojih podcasteva koje sam u svojoj kratkoj podcasterskoj karijeri objavio čisto da dobijete općeniti dojam kako to može zvučati.

Podijeli članak!

  • Facebook
  • Twitter

Tagovi: blog, objave

Autor Tomislav Buza

2006. godine zapošljava se u Monitor grupi gdje još danas radi na tehničkoj podršci i održavanju portala. Stiče veliko iskustvo u online marketingu te radu sa vodećim opensource Ad serverom OpenX. Paralelno time vrši dužnosti tehničkog administratora na Forum.hr. Iste godine pokreće portal Webrecenzije.com, kojeg održava sve do 2008. godine kada ga uspješno prodaje. 2007. godine pokreće portal Mojedijete.com koji je 2008. godine prešao u ruke novog vlasnika. 2008. godine pokreće web servis javnog mnijenja Recijavno.com. 2009. godine s dvojicom suradnika pokreće portal Fotografija.hr gdje ujedno ima ulogu glavnog urednika.

Reader Interactions

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Primarni stupac

Najpopularnije

Media planiranje danas

Maja Aberle Tokić, 27.08.2012.

Targetiranja i direct response display kampanje

Maja Aberle Tokić, 24.11.2009.

Realnost oglašavanja na Internetu u Hrvatskoj – media plan bez plana?

Vibor Kalogjera, 10.11.2009.

“Hladni” prodavači

Tomislav Car, 08.01.2010.

megapopust

Loša komunikacija s kupcima

Sanja Radić, 27.09.2012.

Teme

blog brendiranje digitalne agencije digitalni mediji društvene mreže e-business facebook google klijenti marketing media plan objave oglašavanje prodaja projekt reputacija seo social media startup web portal

Specijalist na Fejsu

Footer

  • Info
  • Impressum
  • Kontakt

Newsletter

Kontakt

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter

Specijalist je pokrenuo Filip Višić. Copyright © 2009–2025. Sva prava pridržana.