Složit ćete se kako posjete na web stranice nikome nisu mrske – čak dapače, u što većim količinama to bolje! U suštini, razlike nema kod velikih ni kod malih sajtova, svima je zajednička upravo ta posjeta, promet koji omogućava da neki site živi, raste, zarađuje, informira, educira…
No, iako tako jednostavna stvar, nemali broj puta se dogodi da se nedoumice jave oko vrste prometa – najčešće, tu je riječ o onom (naizgled) besplatnom i onom koji se plaća. Koji je kvalitetniji, koju vrstu prometa preferirati, kako do određene vrste posjeta doći, i tako u nedogled. No, ako bismo sve te rasprave pokušali pojednostavniti, vjerojatno bi se rasprava svela na dvije kategorije prometa.
Prvog često nazivaju prirodnim, organskim, dok drugog za ovu priliku idemo nazvati „biranim“ (a kasnije ćete pročitati i zašto).
1. Prirodni promet
Pod stavkom prirodnog (natural) prometa najčešće spominjemo promet s tražilica (preko rezultata s lijeve strane, tzv. organski rezultati), no u ovu kategoriju se ubrajaju i direktne posjete, posjete preko linkova koji se nalaze na drugim web stranicama… zapravo, sve one posjete koje u većini slučajeva ne možemo predvidjeti, birati ili filtrirati. Jednostavno rečeno, pred takvim prometom nemamo određenu kontrolu, već na pleća posjetitelja stavljamo odgovornost da pronađe ono po što je došao na web stranicu. No, u takvoj situaciji se pojavljuje jedan problem: naši zahvati mogu se svesti na to da web site pripremamo za različite skupine posjetitelja, što nas u startu stavlja u nezavidnu poziciju – kako “servirati” sadržaj a da paše svima (ili većini)?
Što se tiče prednosti, prirodni promet se svakako nameće time što je “besplatan” – ok, možemo računati da vrijeme koje ćete uložiti u pisanje članaka, kontaktiranje drugih sajtova, kreiranje novog viralnog sadržaja, učestalu komunikaciju preko micro-blogging servisa i društvenih mreža ima svoju cijenu, no ipak je pristupačan svima, bez početnih troškova i planiranih budžeta…
Shvatili ste – besplatan, no opet zahtjeva dosta vremena i truda da se do željenih rezultata dođe…uz određene kompromise na web stranicama.
2) Plaćeni promet
Birani (plaćeni) promet je sušta suprotnost iznad spomenutom. Zahtjeva ulaganja, zahtjeva prethodnu pripremu i definiranje budžeta (barem okvirno), no ona slatka, slatka stvar koja ga čini toliko primamljivim – možete birati vaše posjetitelje. Možete prilagoditi (landing) stranice upravo biranoj grupi posjetitelja. Učiniti i njima i sebi život lakšim time što ćete ih razumjeti, te prema tome i predstaviti sadržaje koje bi ih mogli interesirati. Jasno, sve ovo stavit ćete pod lupu dobrog softverskog rješenja za analizu prometa i (barem) postaviti leadove i konverzije.
Ako se pitate što točno spada u plaćeni promet, spomenuo bih samo par trenutno najpopularnijih vrsta: paid search, display, email i social marketing.
Istovremeno, ako ste dobro “pripremili teren”, od takvih posjetitelja možete puno i naučiti: kakve stranice, tekstovi i fotografije im više odgovaraju ili zašto više vole zelenu boju od crvene. Primjera je zbilja mnogo, a ono u čemu će vam plaćeni promet najviše pomoći je da razumijete vaše posjetitelje i da na kraju krajeva pokušate naučeno primjeniti i na one “neobuzdane” iz prve točke.
Slavko Todorovic kaže
Plaćeni promet jeste dobra stvar ali mislim da nikada nemože da zameni klasičan priliv posetilaca sa tražilica. O čemu se zapravo radi. Priprema mora biti jako studiozna a glavni problem je budžet. Privući dovoljan, da tako kažem, broj posetilaca znači veliko ulaganje, bilo u veći broj jeftinijih kampanja, ili angažovanjem onih najboljih a to opet zahteva novac i to u većim količinama. Zbog toga se treba držati kvalitetnog sadržaja i osnovnih postulata SEO optimizacije i uspeh neće izostati. Hteo bih samo da se ogradim da se ovaj komentar odnosi na sajtove(firme) iz regiona(Srbija, Hrvatska,BiH…). U svetu je to ipak malko drugačije.
Mario Frančešević kaže
Naravno, najbolja kombinacija je SEO+PPC, no ne treba zanemariti nešto manju konkurenciju na našim područjima u odnosu na zapad – što obično znači i jeftinije klikove. A isto tako, ova vrsta traffica ukida razliku “velikih i malih” – naime, omogućava i malima da dođu do kvalificarnog prometa uz skroman budžet (ne mora to biti 100.000 posjetitelja, i 1000 pravih je odlično), dok velike tvrtke mogu iskoristiti veliki promet te uz pravi budžet napraviti velike stvari…
Zona B kaže
Da, ovo je zaista konstantna utrka između prirodnog i plaćenog prometa. Mislim da će se u bliskoj budućnosti tome stati na kraj, na način da velika posjećenost više ne bude presudna (za bilo što). Možda Murdock uspije u svojoj namjeri da Googleu zabrani korištenje materijala s njegovih web stranica :) Imat će dnevno 10 posjetitelja koji će plaćati i to je to. Čuj, to se može dogoditi ako pokupuje sve relevantne stranice, a to nije nemoguće jer je dovoljno lucidan i bogat :)
Edis kaže
Složio bih se sa dvije stvari iz predhodnih komentara,a to je da klikovi na našem govornom području nisu skupi, te se i sa malim budžetom možete naći na adwords-u. Čak i sa budžetom od 1 eura dnevno,vaš će se oglas prikazati više hiljada puta na relevantnim stranicama. Ovim se svakako neutrališe,bar na vještački način, razlika između “velikih i malih”. Da, ukoliko pred adwordsa dobijete “pravog” klijenta, onda se kampanja svakako isplatila. Činjenica je da tih nekoliko hiljada prikaza imaju smisla samo ukoliko izazovu posjetu,ali za sajtove koji nisu dovoljno pozicionirani ili su “mladi” pa se razvijaju u SEO smislu, Google adwords je odlično,privremeno, rješenje. Pozz