Sakupili smo općenite pojmove vezane uz tehnikalije na internetu. Ukoliko smo nešto propustili, molimo komentirajte! Velik dio toga preveo je i prilagodio McCann DigiPark pa im se stoga zahvaljujemo.
Applet
Softverska komponenta koja radi unutar konteksta nekog drugog programa, kao npr. web pretraživača. Najčešće izvršava uski skup funkcija i nije pogodan za neovisnu upotrebu.
ClickTag
Kod za praćenje koji Google dodjeljuje pojedinačnim oglasima (flash bannerima). On omogućuje Google-u da zabilježi gdje je oglas prikazan u trenutku kad se na njega klikne te omogućuje oglašivačima da utvrde učinkovitost svoje kampanje.
CMS
Content Management System – aplikacija koja se korisiti kako bi se upravljalo (uređivalo, indeksiralo, pretraživalo, arhiviralo i objavljivalo razne vrste digitalnih medija i elektroničkog teksta.
CSS
Cascading Style Sheets. Radi se stilskom jeziku, koji rabimo za vizualni opis prezentacije dokumenta napisanog pomoću HTML jezika. Kako se web razvijao, prvotno su u HTML ubacivani elementi za def iniciju prezentacije (<font> tag – za tip, veličinu, boju slova, <color> tag za boje pojedinih elemenata, …), ali je dovoljno brzo uviđena potreba za stilskim jezikom koji će HTML osloboditi potrebe prikazivanja sadržaja i njegovog oblikovanja. Drugim riječima, stil def inira kako prikazati HTML elemente. CSS-om se uređuje sam izgled i raspored stranice.
Download
Skidanje datoteke. Datoteka ili stranica koja se pregledava online ne nalazi se na disku korisnika. Download je spremanje datoteke na vlastito računalo kako bi se ona mogla pregledavati i kada korisnik nije online.
Firewall
Posebno programiran kompjuterski sistem koji stoji između mreže organizacije i Interneta. To je sigurnosna mjera koju koriste mnoge kompanije kako bi spriječile hakerske upade i druge neautorizirane korisnike da pristupe internim mrežama.
FLA
Flash file – flash je program za animaciju vektorske graf ike, a f ile-ovi koji se mogu spremiti koristeći Flash imaju .fla ekstenziju, te je taj file projektna datoteka (u sebi sadrži sve vektorske, grafičke, video i audio datoteke korištene u izradi projekta).
GIF
Graphics Interchange Format – grafički format koji koristi sažimanje podataka bez gubitaka informacija slike. Zbog visokog sažimanja formata kvaliteta slike ipak se degradira, prvenstveno zato što je gif format ograničen na korištenje 256 boja. Prednost .gif formata nad ostalim graf ičkim formatima je što omogućuje jednostavne animacije, a podržava i prozirnost. Uobičajena primjena – internet oglašavanje, oglašavanje na mobilnim uređajima.
HTML
HyperText Markup Language programski je jezik za kreiranje web stranica. Koristi se za stvaranje hipertekstualnih datoteka (datoteka koje sadržavaju linkove). HTML služi za izradu semantičke strukture web stranica, dok se prezentacija i izgled stranice definira pomoću CSS (cascading style sheets) stilova.
IP adresa
IP broj ili IP adresa je jedinstvena brojčana oznaka računala na internetu. IP adresa je u osnovi 32 bita dug binarni broj. Svako računalo koje je povezano na Internet mora imati jednoznačno dodijeljenu IP adresu. Te adrese su nužne da bi se paketi upućeni s izvorišnog računala mogli preusmjeriti do odredišnog. Kako je nužno da IP adrese budu jednoznačno dodijeljene, postoje međunarodne organizacije koje se brinu o raspodjeli IP adresnog prostora. IP adrese dijele se na javne i privatne.
Javascript
Skriptni programski jezik, koji se izvršava u web pregledniku (klijentskoj strani), a koristi se za kreiranje dinamičkih i interaktivnih web mjesta. JavaScript omogućuje web stranicama da komuniciraju sa serverskim programom, što web aplikaciju ili stranicu čini više interaktivnom, bržom za učitavanje u web pregledniku i lakšom za korištenje.
Microsoft Silverlight
Microsoftov odgovor na Adobe Flash format datoteke koji omogućuje pohranu audio, video i graf ičkih formata
MPEG
Motion Picture Experts Group – MPEG 1/2/4 su najzastupljeniji audio-video standardi. Iza akronima MPEG-1 krije se format VCD (Video Compact Disc) čija je videokvaliteta slična kvaliteti VHS zapisa. MPEG-2 je standard koji se koristi u
formatu DVD-Video. Noviji MPEG-4 format omogućuje superiornu kompresiju zvuka i slike uz minimalan gubitak informacija, a kvalitetom je približan najnovijem Blu-Ray standardu.
PHP
Hypertext Preprocessor je skriptni jezik koji se izvodi na poslužiteljskoj strani (serverskoj), a koristi se za kreiranje dinamičkih i interaktivnih web mjesta. PHP stranica može sadržavati tekst, skripte ili HTML tagove, izvršava se na poslužitelju (serveru), a zatim se vraća pregledniku kao običan HTML.
Quicktime
Multimedijalni format razvijen od strane Apple Computer Inc. Omogućuje pohranu audio, video i graf ičkih formata, sa ili bez sažimanja. Neovisan je o platformi – pokreće se u Apple OS-u, na PC-u, te pod Unix ili Linux operativnim sustavima. Quicktime datoteke otvaraju se Quicktime Playerom.
Robot / Bot
Male samoizvršne skripte koje pretražuju i indeksiraju čitav internet prostor. Kada robot posjeti internet stranicu na nekoj domeni, on čita sav sadržaj svih HTML datoteka (tekst, slike, linkovi, multimedijalni sadržaj), radi popis ključnih riječi (ili podataka za čije pronalaženje je programiran), te ih šalje natrag na svoje odredište – najčešće tražilice (Google, Bing, Yahoo…). Kako je danas na internetu aktivno više od 150.000.000 stranica (u odnosu na 18.000, krajem 1995. godine), roboti su jedini način kojim tražilice mogu indeksirati svu tu količinu podataka. Roboti nisu uvijek dobronamjerni – hackeri danas programiraju robote koji ‘češljaju’ stranice tražeći osobne i/ili povjerljive podatke – ukoliko vam u inbox dolazi puno spam-a, najvjerovatnije je da je robot negdje na internetu pročitao vašu e-mail adresu i zato ste na udaru spammera.
RSS
Really Simple Syndication – tehnologija koja omogućava da se pomoću posebnih programa ili dodataka čitaju naslovi i sažetci vijesti, blogova i sličnog. Na taj način na jednom mjestu, u unif iciranom sučelju, može se pregledavati naslove, a kada neki naslov zainteresira, klikom na njega preusmjerava se na web-stranicu na kojoj se nalazi cijeli tekst vijesti, članka, bloga…
Skripta / Action script
Skripta predstavlja niz naredbi (linija programskog koda), pisanih u nekom od programskih jezika, koje aplikaciji govore što treba napraviti s ulaznom informacijom (inputom) kako bi se dobila izlazna informacija (output). Primjeri skriptnih jezika su ASP, PHP, Java(Script), Flash Action Script…
SWF (Adobe Flash)
SWF datoteka (prvotno Shock Wave Flash, kasnije preimenovan u Small Web Format) djelomično je otvoreni format datoteke koji omogućuje pohranu audio, video i graf ičkih formata (prvenstveno vektorske graf ike), sa ili bez sažimanja. SWF je trenutno dominantan format za prikaz animirane vektorske graf ike na internetu. Flash banneri njegova su najčešća primjena u oglašivačkoj industriji. Osim bannera, omogućuje izradu bogatih multimedijalnih sadržaja (animirane web stranice s audiovideo sadržajem, aplikacije, igrice…).
TAG
Na današnjem (prvenstveno web 2.0) internet prostoru TAG = ključna riječ. Tagovi se na internet stranicama dodaju kao ključne riječi koje opisuju neki tekst, sliku ili drugi oblik podataka, s ciljem lakšeg pronalaženja informacije s korisničke strane. Roboti tražilice pri pretrazi informacija veliki naglasak stavljaju upravo na tagove.
Upload
Proces postavljanja (dizanja) datoteke sa korisničkog računala na server ili drugu stranicu. Upload datoteka može se vršiti posredno – kroz preglednik internet stranice putem forme za upload, ili izravno na server (pomoću specijaliziranih programa za FTP prijenos podataka).
URL
Uniform Resource Locator je web adresa određenog resursa na Internetu. Resurs na koji pokazuje URL adresa može biti HTML dokument (web stranica), slika, ili bilo koja datoteka koja se nalazi na određenom web serveru. Sintaksa ove adrese je smišljena kako bi bila generička, proširiva, te u mogućnosti prikazati adresu u bilo kojem setu znakova. Primjer: http://digipark.com.hr/digi.jpg je URL adresa koja određuje gdje se na webu nalazi resurs – digitalna slika digi.jpg. Prvi dio URL-a (http://) govori da se tom resursu može pristupiti preko HTTP protokola, te da se resurs nalazi na web serveru (hostu) s nazivom domene “digipark.com.hr”, a nakon toga prikazuje putanju kroz strukturu
direktorija na disku toga servera.
VOIP
Voice over Internet Protocol – tehnologija koja omogućuje prijenos glasa preko računalnih mreža. Ova tehnologija, koja sve više zamjenjuje klasičnu telefoniju, pretvara glasovni (analogni) telefonski signal u digitalni signal koji putuje Internetom do odredišta, da bi ga na odredištu ponovo pretvorio u obični telefonski signal. Prednost nad klasičnim telefonskim sustavom je više nego očita – konkretno, VoIP omogućuje obavljanje telefonskog razgovora upotrebom već postojeće Internet veze. Osnovna uporabna vrijednost ove tehnologije je mogućnost pozivanja mobilnih i klasičnih telefonskih pretplatnika, po izuzetno povoljnim cijenama (uštede se kreću i do 95%). Trenutno najpoznatiji davatelj VoIP usluge je tvrtka Skype.
WAP
Wireless Application Protocol – globalni informacijski standard izrađen posebno za mobilne usluge. WAP počiva na WML programskom jeziku (Wireless Markup Language), koji je usko povezan sa HTML-om, no specif ično je optimiziran za bežični prijenos podataka. Kod WAP-a se, za razliku od HTTP-a sa željene stranice šalju samo čisti podaci (bez mnoštva kontrolnih podataka), koji se još dodatno sažimaju kako bi mobilni uređaj učitao minimalnu količinu podataka (u pravilu iznosi samo nekoliko postotaka jedne HTML stranice). Ipak, danas daljnji razvoj WAP stranica i WML jezika postaje upitan, budući da se sve više novih mobilnih telefona proizvodi s podrškom za brze bežične (WLAN) mreže, a na sve većim ekranima bez problema se prikazuju i HTML stranice koje smo navikli gledati samo na ekranima računala.
WLAN
Wireless Local Area Network bežična je lokalna mreža između dva ili više mrežnosposobna uređaja. Ova tehnologija se zasniva na prijenosu podataka radiovalovima. Razlog zbog kojeg su bežične računalne mreže toliko popularne je upravo mobilnost i komocija koju pružaju (nisu nam potrebne žice kako bi se spojili na mrežu, postavke spajanja su daleko jednostavnije – svode se na jedan klik i upis zaštitnog ključa pri prvom spajanju). Nedostaci bežičnih mreža su sigurnost – budući da se komunikacija odvija “zrakom”, lakše ju je presresti i prisluškivati, kao i brzina (najbrže današnje bežične mreže omogućuju komunikaciju brzinom od 300 Mbit/s, dok je linijom moguće ostvariti nekoliko puta veće brzine).
XML
Extensible Markup Language – jezik za označavanje podataka. Ideja je bila stvoriti jedan jezik koji će biti jednostavno čitljiv i ljudima i računalnim programima. Princip realizacije je vrlo jednostavan: odgovarajući sadržaj treba se uokviriti odgovarajućim oznakama koje ga opisuju i imaju poznato, ili lako shvatljivo značenje. Format oznaka u XMLu vrlo je sličan formatu oznaka u npr. HTML jeziku. Danas je XML jezik vrlo raširen i koristi se za različite namjene: odvajanje podataka od prezentacije, razmjenu podataka, pohranu podataka, povećavanje dostupnosti podataka i izradu novih specijaliziranih jezika za označavanje.
Odgovori