Zašto redizajn? Jednostavan odgovor bio bi: “Zato što možemo i trebamo bolje”. Od kada se bavim osmišljavanjem novih web projekata počeo sam razmišljati kako je piscima koji ponovo čitaju svoju knjigu nakon 10 godina. Vjerujem da je slično kao i glumcima koji ne gledaju svoje filmove, jer im je krajnje neugodno. “Sada” bi sve napravili drugačije, bolje, sukladno sadašnjim znanjima i idejama.
Kako izgleda proces redizajna?
- Analiza trenutne situacije
- Razvoj poslovnog modela – na koji način će sajt ostvarivati prihod
- Specifikacija – opis svega što treba imati nova verzija
- Ponuda od programera – cijena izrade, dogovaranje rokova
- Izrada stranice
- Promocija stranice + seo
- Prodaja oglasnog prostora (prihod)
1. Analiza trenutne situacije
Trenutno 1klik ima 1.000 posjetitelja dnevno i strukturu posjetitelja koja izgleda ovako:
Kao što je vidljivo, najveći broj posjetitelja dolazi izravno na sajt, a većina onih koji dolaze putem tražilica koriste ključne riječi koje su zapravo ime brenda. Smatram da je svakom webu izrazito važno imati što veći broj vjernih posjetitelja koji vole vaš proizvod i svakodnevno ga koriste.
2. Razvoj poslovnog modela
Sadašnja verzija sajta je smišljena da bude neprofitna i isključivo za dobrobit svih korisnika interneta, te na sebi nema klasičan oglasni prostor. Tek naknadno je dodan skyscraper banner 160×600 pomoću kojega testiramo kvalitetu oglašavanja na toj lokaciji.
Prilikom redizajna puno smo pažnje posvetili osmišljavanju oglasnih pozicija i oblika, tako da točno znamo što je zanimljivo oglašivačima od kojih očekujemo prihod.
Radeći u nekoliko web medija i web oglasnoj mreži Adnet, imao sam priliku iz prve ruke vidjeti kako troškovi uređivanja sajtova uvelike nadmašuju prihode koje sajtovi ostvaruju. Prilikom razvoja web sajta Videoportal.hr primjetio sam da čak i uz minimalne troškove uredništva ne mogu prodavati kvalitetan oglasni prostor i biti u plusu. Web u Hrvatskoj 90% čine urednici i webmasteri koji rade za svoj gušt, iako se u zadnje vrijeme dosta sajtova prestalo ažurirati.
1klik je potpuno automatizirani sustav koji se treba jednom mjesečno ažurirati sa novim linkovima, tako da trošak uredništva nije velik.
3. Specifikacija
Bezbroj ideja koje smo skupljali tokom zadnjih godinu dana potrebno je bilo smisleno složiti i napisati u specifikaciji na temelju koje smo tražili ponudu od programera. Odlučili smo se za web design studio Oxidian jer smo bili zadovoljni kako su napravili dosadašnju verziju sajta, te zato što su nam dali najbolju ponudu.
U specifikaciji se ne smiju izostaviti niti najbanalnije stvari kako bi programeri, koji su vrlo često tehničari i ne razmišljaju kao kreativci, mogli napraviti ono što je zamišljeno.
Prilikom izrade specifikacije napravili smo benchmarking (analizu i usporedbu sa sličnim sajtovima).
Bilo je potrebno istražiti sve što trenutno postoji na tržištu. Kako je sajt podijeljen na 3 glavne funkcije, svaku od njih smo uspoređivali sa postojećim sajtovima.
- Lokalne tražilice (Pogodak, Najdi.si)
- Web adresare (Krstarica, www.hr + 100 drugih)
- Personalizirane početne stranice (iGoogle, Netvibes, MyYahoo)
Uspoređivao se dizajn, brzina, jednostavnost, kvaliteta informacija, itd.. Naravno, svaki od njih ima neke stvari koje ga čine posebno dobrim, ali mi smo htjeli da to sve ima naš sajt, plus puno više.
4. Ponuda od programera
Koliko ste spremni potrošiti na redizajn? Sve ovisi o tome koliko se nadate zaraditi zahvaljujući njemu.
Potrebno je tražiti ponude od više programera kako bi mogli odabrati onu koja zvuči najbolje (što niža cijena + kvalitetan programer sa dobrim sajtovima u portfoliju).
Poštivanje rokova većini je programera slabija strana, često zbog komplikacija sa izradom sajta ili zbog poslova koje odrađuju za druge klijente. Najbolje je u ugovoru napisati fiksne rokove, te navesti smanjenje cijene ukoliko se sa izradom kasni tjedan, dva, tri, itd.
5. Izrada stranice
Nova verzija 1klik-a trenutno je u procesu izrade.
Potrebno je biti u kontaktu sa programerima tokom cijelog procesa izrade kako bi na vrijeme stigli reagirati ako nešto krene u krivom smijeru.
6. Promocija + SEO
50% posla je promocija sajta. Bez dovoljnog broja posjetitelja teško je privuči oglašivače, a ako ih i privučete cijene moraju biti usklađene sa posjetom tako da ne možete ostvariti zadovoljavajući prihod.
Najbolji način promocije web sajta je online promocija, jer offline (časopisi, tv, radio) promocija zahtjeva puno veću investiciju i ne donosi niti približno željeni učinak.
Najisplativije je uložiti u seo (optimizaciju stranice za tražilice) jer se u kratko vrijeme može privući ogroman broj posjetitelja. Banner oglašavanje je ok samo ukoliko se radi o medijskoj kompenzaciji i ne predstavlja financijski trošak. Dobro je za jačanje brenda sajta, ali ne donosi puno novih posjetitelja.
7. Prodaja oglasnog prostora (Prihod)
Potrebno je omogućiti oglašivačima ciljanje pojedinih kategorija u kojima mogu oglašavati određene kategorije proizvoda. To je iznimno bitno i za posjetitelje jer im se nude proizvodi vezani uz ono što ih zanima (npr. u rubrici Automobili nalaze se oglasi od Auto kuća, Auto osiguranja, itd..)
Uglavnom ćemo nuditi fiksne bannere, čija će cijena ovisiti o posjećenosti kategorije. S obzirom da se već dugo bavim web marketingom, oglašivačima sam voljan ponuditi isključivo ono što bih i ja sam kupio na njihovom mjestu. Cilj je osigurati što veći broj oglašivača koji će biti svjesni koristi koju dobivaju, te koji će biti prisutni tokom cijele godine.
Veliki broj domaćih oglašivača oslanja se na Gemius Audience istraživanje o posjećenosti web stranica u RH, stoga je bitno dobro kotirati na tom popisu.
Odgovori