Svi smo do sada čuli za RSS, OpenID i druge slične standarde i svi smo mi itekako svjesni činjenice da te tehnologije razumiju i koriste samo napredni korisnici, dok je jedan prosječan korisnik možda ne bi mogao razumjeti ni nakon višednevnog objašnjavanja. No ima li uopće potrebe za time? Nema! Facebook je upotrebu tih tehnologija na svoj način svima uvelike olakšao, a na nama, specijalistima, je da to iskoristimo u svrhu marketinga i povećanja prodaje, ma kakva ona bila.

RSS – Facebook feed
RSS je poznat napredni alat za praćenje novosti iz različitih izvora. Nemamo mu što za zamjeriti, no zašto ga onda ne koriste moja mama ili moja cura? Istina je da vjerojatno nikad ni neće. Za prosječnog korisnika to je jednostavno previše.
Facebook je približio RSS, kojega je implemetirao na svoj način, 325 milijuna ljudi diljem svijeta, od toga i 900 tisuća Hrvata. Preko Facebook stranica moguće je pratiti novosti s blogova, news portala ili novosti brandova koje koristite. Rezultati postignuti korištenjem Facebooka isti su kao i rezultati postignuti upotrebom čistog RSS-a, a budući da je preko Facebooka omogućena i interakcija s korisnicima pomoću njihovih likeova i komentara, možda čak i bolji. Tako će, na primjer, osoba koja voli piti Coca-Colu postati obožavatelj (fan) Coca-Coline Facebook stranice i uvijek dobiti neke zanimljive informacije. Najpopularniji primjer hrvatskog news portala koji ima svoju Facebook stranicu je Jutarnji list. On uvijek objavljuje najaktualnije i najzanimljivije novosti koje se onda prikazuju svima koji ga prate u feedu. Nadam se da će u bližoj budućnosti i specijalist.com biti prisutan na Facebooku :).
Evo još nekoliko zanimljivih primjera dobrodošlih na Facebooku:
- trgovine obućom i odjećom – obavijesti o novim kolekcijama, sniženjima, popustima
- klubovi – najave događaja, koncerata, slike s izlazaka
- mobiteli – najave novih verzija softwarea i novih verzija mobitela
- poznate osobe – promovirenje vlastitih ideja, projekata na kojima sudjeluju (glazba, film …)
Ovo smo vam samo natuknuli kako bismo vam probudili maštu, jer Facebook planira apsolutno svaki brand koji postoji, pa i onaj najmanji (proizvod, javna osoba, organizacija i slično), uvrstiti među svoje stranice.
Vodite marketing za nešto od navedenog? Imate li Facebook stranicu za to?
OpenID – Facebook Connect
Sve što je nekoć trebao biti openID sada je Facebook Connect. OpenID još je puno manje korišten od RSS-a i usudimo se reći da su njega koristili samo super napredni korisnici. No sada ga koriste svi članovi Facebooka. Riječ je o jedinstvenom login sustavu pomoću kojeg se svaki korisnik Facebooka može s vlastitim korisničkim računom ulogirati na bilo koji site koji je implementirao Facebook Connect. Jedan od primjera koji smo implementirali je Tulumarka na kojoj se možete registrirati jednim klikom, a ona onda ima pristup vašim osnovnim podacima te prema tome može prilagoditi ispis sadržaja ili slati obavijesti na Facebook kada dobijete privatnu poruku ili vas neko doda u prijatelje. Implementacijom Facebook Connecta na Tulumarci aktivnost registriranih korisnika povećana je za čak 60%.
Kako Facebook najavljuje, sprema se i poseban prikaz reklama korisnicima koji su spojeni na stranicu preko Facebook Connecta. Te će stranica biti targetirane i nekim drugim stranicama omogućiti dodatnu zaradu. Kako će Google odgovoriti na to? Tržište oglašavanja moglo bi se uzdrmati i drastično promijeniti. Pričekajmo još malo pa ćemo vidjeti.
RSS i OpenID su neke od tehnologija koje su značajnije promijenile korištenje weba tek od kada ih je Facebook na svoj način implementirao, iako one i same već dugo postoje. U budućnosti očekujemo i Facebookov sustav mikro plaćanja pomoću kojega će korisnici jednim klikom moći plaćati bilo gdje na webu. Google Checkout dao je ideju, no hoće li Facebook preuzeti i to tržište? Za sada nema prepreke.
Facebook je jedan od rijetkih koji geek tehnologije, razumljive samo naprednim korisnicima, uspijeva približiti prosječnim korisnicima. I to je cilj weba: web za sve, a ne samo napredne.
Koristite li neke od ovih mogućnosti u svrhu marketinga ili povećanja prodaje? Ako ne, zadnji je trenutak da počnete.
Odličan, moram reći, uvodan članak. Vlasnik sam i urednik video portala dokumentarci.com. Pokrenuo sam FB stranicu i do sada sam prikupio oko 9500 FB fanova. Ne mogu se složiti sa tvrdnjom da RSS donosi isti broj posjeta kao i RSS putem FB-a, odnosno objavljivanja članaka putem FB stranice. RSS koliko ja vidim na koristi niti 1% posjetitleja. Dobro možda je razlog što ja nisam toliko ni forsirao RSS na stranici. S druge strane FB stranica donosi enorman broj posjeta i prometa. isto tako uz malo znanja HTML-a odnosno FBML-a mogu se čuda napravit na FB stranici. FB Connect još nisam implmentirao ali i to je u planu u bližoj budućnosti pa podjelim iskustva i u vezi toga.
Specijalist već ima Facebook fan stranicu na http://www.facebook.com/specijalist :-)