Osam godina ova društvena mreža se u potpunosti promijenila postavši jedna od web-stranica koja definira internet. Krajem 2010. Facebook je postao najposjećenija stranica na internetu (pretekavši Google). No, koje je gorivo pokretalo, a i danas pokreće ovaj veliki motor?
Facebookov izvor zarade
Od samih početaka zamišljen kao mreža koja povezuje ljude, Facebook je danas postao upravo to, no ujedno i mreža brendova te reklama istih brendova.
S obzirom da je Facebook u početku bio ograničen samo na fakultete, studenti i mali poduzetnici zakupljivali su prve oglasne prostore izravno sa Facebookom za oko 10-40$ dnevno. Oglas je bio prikazan samo na određenim kampusima.
Prva velika reklamna kampanja bila je za film “Spužva Bob Skockani” u studenom 2004. Bila je vrlo uspješna te je ubrzo slijedio i MasterCard sa svojom kampanjom “praksa iz snova”. Ti prvi uspjesi su donosili Facebooku svaki oko 5,000$. Moramo imati na umu da govorimo o vremenu kada je Facebook bio prisutan na oko 15 kampusa.
Ubrzo je marketinška agencija Y2M potpisala ugovor na dvije godine za oglašavanje na Facebooku. Dogovor je prekinut kada je Facebook zaposlio jednu od glavnih osoba iz prodaje Y2M, Triciu Black, kao svoju prvu zaposlenicu u prodaji.
U listopadu 2007., nakon što je postao javan, Facebook je omogućio stvaranja stranice za brendove (Facebook page) te reklamiranje istih putem plaćenih oglasa koji se pojavljuju na desnoj strani ekrana. Oni su dostupni bilo kome tko se želi oglašavati na Facebooku.
Jeste li znali: Prije Facebook pages postojale su “Sponsored groups” koje su koristile interni e-mail program za promociju. Cijena je bila 150,000$ za 3 mjeseca, a zbog popularnosti je porasla na čak 300,000$! Postojalo je više od 150 takvih grupa. Pogledajte kako je izgledao aerie!
Brendovi počinju ulagati “sitan” novac, par centi po kliku, i natječu se sa svim ostalim oglašivačima diljem svijeta. Facebook postaje veliko ratište za svakog fana i njegov klik te su sve veći ulozi po kliku nužni. Razni algoritmi određuju koja će se reklama pojaviti s desne strane ekrana.
Kada se taj brend “lajka”, objave istog moraju vrlo dobro kotirati Facebookovim EdgeRank algoritmom koji definira koje će se “priče” (status, slika, video, link) naći na Newsfeedu. Isti je nakrcan stotinama objava stotina brendova i prijatelja… Uh. Ovo postaje zbilja zamršeno.
Ali ne staje tu! Facebook uvodi tri nova sistema oglašavanja uz postojeći nakon ovog, ljeta 2012.
- Sponzorirani rezultat se pojavljuje kao rezultat pretrage u search baru (slično AdWords),
- Promoted story se pojavljuje kao bilo kakva priča na News Feedu a
- Facebook exchange je najveća inovacija i uvodi sistem kolačića (cookie) na Facebook. Najjednostavnije rečeno – bio si na mojoj web stranici, pa zašto ne bi htio da ti pokažem reklamu na Facebooku?
Jeste li znali: Facebook je još 2007. godine imao bannere s lijeve strane ekrana i sponzorirane priče, koje su vrlo slične “Promoted story” koje se tek uvode. Minimalna infvesticija za sponzorirane priče bila je 50,000$. CPM je bio 10$, a posebni filteri za targetiranje (spol, lokacija, interesi…) su se naplaćivali od 2 do 5$!
Vizualni stil fan stranica (stranica brendova) mijenja se kroz godine, prateći izmjene dizajna cijelog Facebooka.
Inovacije ne prestaju. Facebook pageovi odnedavno mogu targetirati svoje priče prema spolu, statusu veze, obrazovanja, interesima, dobi, lokaciji i jeziku. Međutim, svi će fanovi moći na timelineu pagea vidjeti sve objave tako da je ovo dobrodošao filter (s obzirom da se post na timelineu može jednostavno sakriti sa njega).
Primjerice, brendovi će moći priče targetirati na samo jedan grad u kojem se neka određena akcija događa. Vrlo zanimljivo, zar ne?
Postalo je evidentno da će brendovi početi angažirati stručnjake koje će plaćati da najbolje prikažu njihov brend na Facebooku.
Tko se želi baviti ovim poslom?
Zvanje Community Managera (pravi naziv ima Online ispred sebe, Community Manager bi inače mogao biti i seoski poglavica) postoji od početaka 90tih. No, vidi čuda, u 2008. to zanimanje počinje plijeniti sve više pozornosti, a brendovi koji nisu na “fejsu”, gotovo da ne postoje.
Community Manageri (osmišljavaju i implementiraju komunikacijske planove za društvene mreže), Developeri (stvaraju i popravljaju razne aplikacije) te ostala bića koja pomažu brendovima ostaviti trag na Facebooku, najčešće se organiziraju u marketinške agencije. Danas postoji iznimno velik broj agencija te je sam Facebook u travnju 2012. odlučio uvesti Preffered Marketing Developer (PMD) program u kojem filtrira agencije koje su se posebno istaknule kvalitetom u izradi i održavanju stranica, oglašavanju istih, izradom raznih aplikacija te proučavanjem statistika.
Program je nastao spajanjem dvaju programa, Preferred Developer Consultant (PDC) programa i Marketing API Program (MAP), u jedinstven sustav koji danas 232 PMD-a u 35 zemalja! Moja malenkost je dio jedine takve agencije u Hrvatskoj, iSTUDIO, koja je osnovana u lipnju 2009. Vrijeme brzo leti, zar ne?
Facebook postaje preplavljen raznim aplikacijama i igrama. Zbilja je teško pratiti razvoj, izdvojiti najbolje, saznati koje vaši prijatelji koriste… Zbog toga je pokrenut App Center koji objedinjuje gotovo sve bolje aplikacije na Facebooku koje su se zbilja izdvojile od ostalih. Koje vi koristite?
P.S. Pogledajte koliko aplikacija ste potvrdili na postavkama vašeg računa. Ja sam se neugodno iznenadio kada sam vidio da je taj broj čak 229.
Zaključak
Oni najuporniji (čestitam, ovo je zbilja kraj) sjetit će se samo nekoliko stvari nabrojanih u tekstu. No, to je u redu. Naime, nisam spomenuo još hrpu stvari koje su bile, koje jesu i koje će tek biti.
Facebook je zanimljiva društvena mreža koja nam može služiti za pretraživanje sadržaja, korištenje aplikacija, igranje, ispoljavanje emocija, špijuniranje, pisanje bloga, dogovor sa ekipom, prodaju proizvoda, dobivanje posla, gubljenje posla… Zbilja, mogućnosti su nevjerojatne.
No, sigurno je da su promjene tako brze i drastične da već nakon mjesec dana možete očekivati da ćete se susresti sa mnogo novih funkcija. Pitanje je, jeste li spremni na prilagodbu brzim promjenama koje se događaju ne samo na Facebooku, već i na ostalim društvenim mrežama.
Ako je odgovor potvrdan, svijet društvenih mreža samo je vrh sante. Pridružite nam se!
Odgovori