• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Specijalist

Magazin o internet poslovanju

  • Komunikacija
  • Promocija
  • Projekti
  • Trendovi

Partnerstvo malih i velikih nakladnika

Darko Bakarić, 09.10.2012. Komentiraj

Model medijsko-financijskog partnerstva – mogući spas za male i velike nakladnike ili utopija? Tržište je u krizi, budgeti za on-line oglašavanje se smanjuju, sve u svemu nije blistava situacija. 2012. smo na razini 2010. (to su razmišljanja nekih aktera s tržišta). Vrlo čudna situacija za tržište na kojem 2012. na on-line otpada u prosjeku jednoznamenkasti udio u cjelokupnom kolaču oglašavanja.

Foto: jayofboy/Sxc

Zapravo za očekivati je bilo da u krizi/recesiji on-line izađe kao pobjednik, jer su polazne točke bile u par postotaka, pa shodno svjetskim trendovima povećanja investicija u on-line za očekivati je bilo da industrija ostane imuna na krizu.

U Hrvatskoj već godinama imamo relativno stabilnu on-line medijsku scenu. U top 5 medija nema velikih turbulencija, tu i tamo se dogodi da top mediji unutar poretka zamjenjuju svoja mjesta, i stalno jačaju u domeni dosega (što je normalno s ukupnim rastom konzumacije on-linea). Tržište bi se nogometnim rječnikom moglo podijeliti u prvu, drugu, treću i općinsku ligu. Prva liga jedina je ozbiljna i tu se vrte neki novci, u drugoj ligi stalno se nadaju ulaska u prvu, vrti se neki kikiriki, a ostali igraju iz gušta i s nadom da možda jednog dana, nekad naprave neki transfer koji će im značiti nešto.

Kakve to ima veze s on-line budgetima?

Iz pozicije nekoga tko ulaže u oglašavanje, u zemlji koja je u krizi, optimizira svoje ulaganje (to ne znači, da ne bi ulagao više da ima matematiku isplativosti) i sve se zapravo svodi da ga ne zanima niti druga niti treća liga, a kamo li općinska. Situaciju po mom mišljenju pogoršava i činjenica da i u prvoj ligi više manje svi igraju istu formaciju, i većina ima isti prefix ispred imena “NEWS” i da stvar bude još gora svi imaju sve sponzore i tako već nekoliko godina. Svi oni igraju pred polupraznim tribinama, a nitko da napuni preko pola stadiona – možda i napuni ali onaj koji broji veli da nije tako :-), a vjerujemo mu ili ne?, ali oglašivači vjeruju!

Problem je da se na općinskoj razini igraju neke utakmice koje su po kvaliteti bolje od utakmica prve lige, ali nema publike pa nema ni sponzora ni novaca – a utakmice su vrhunske i zaslužuju novac.

Dakle, neki dobri mali mediji imaju pre malo publike da bi mogli konkurirati i zapeti za oko media planerima i oglašivačima. Mali nakladnici tako proizvode dobar “nišni” sadržaj i ne mogu i ne zarađuju.

Udruživanje u medijsko/financijsko partnerstvo je prilika i za velike i za male. Trenutno na tržišu neki veliki mediji imaju neka medijska partnerstva, ali ona su bazirana na trampi traffica, logikom ja tebi prebacim nešto korisnika i ti meni vratiš po mogućnosti isto. Upgrade tog modela koja bi uključivala i financijsku komponentu mogla bi rezultirati financijskom koristi za sve sudionike.

Ideja je da se nakladnik koji ima dobar sadržaj odrekne dijela financijske dobiti u korist medijskog partnera, koju bi ostvario da ima respektabilnu posjećenost (stvar je procjene koliko treba imati audienca, da bi projekt zarađivao). Radi se o nekoj vrsti performance deala, koji je po meni win-win za oba sudionika. Veliki medij dobio bi novac kojeg sad nema, a s ispravnim odabirom malog medija, sebi ne bi ugrozio standardni prihod, mali nakladnik bi pak zaradio neki novac koje s trenutnom posjećenošću nikad ne bi vidio.

Pojavljivanje “novih” jakih nišnih medija mogao bi rezultirati i povećanjem udjela za on-line u ukupnom mixu. Moguće je razmišljati da ako je tako, neki veliki medij može vrlo jednostavno izbaciti na tržište nišni produkt, i zaraditi taj novac ne djeleći ga. To bi u teoriji bilo moguće, ali u okolnostima koje su sad na tržištu vjerojatnije je da bi se ti novi nišni lideri prodavali u paketima, pa ne bi ostvarivali pravu cijenu, a i sam trošak koji bi se generirao mogao bi rezultirati i gubitkom, što u situaciji medijsko/financijskog partnerstva nije moguće – jer rizik ne postoji.

Pravo pronalaženje medija kojeg bi veliki trebali podržati, zapravo je šahovska partija i bilo bi zanimljivo vidjeti tko je velemajstor.

Podijeli članak!

  • Facebook
  • Twitter

Tagovi: digitalni mediji, prodaja, web portal

Autor Darko Bakarić

Nikotinski ovisnik, koji je oćoravio puno prije nego se zakačio on-line, a piljenje u 10,1 inčni ekran samo pogoduje toj deformaciji. Diplomirani psiholog koji niti jedan dan nije radio u struci, zaljubljenik u statistiku koji se ne zamara time da li se piše vjerovatnost ili vjerojatnost. Bivši gemiusovac i prodavač on-linea, koji sad u poduzetničkim vodama pokušava skočiti visoko, ali ga 120 kg tjelesne mase drži čvrsto na tlu. Jedan od osnivača portala koji uspješno drži zadnje mjesto na gemius ljestvici (ravnododna.com) i to ga ne brine previše. Zaljubljenik u interaktivne video oglase - koje nitko ne kuži. Roditelj koji je pokazao da je moguće nakon dva sina napraviti i kćer.

Reader Interactions

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Najpopularnije

Media planiranje danas

Maja Aberle Tokić, 27.08.2012.

Targetiranja i direct response display kampanje

Maja Aberle Tokić, 24.11.2009.

Realnost oglašavanja na Internetu u Hrvatskoj – media plan bez plana?

Vibor Kalogjera, 10.11.2009.

“Hladni” prodavači

Tomislav Car, 08.01.2010.

megapopust

Loša komunikacija s kupcima

Sanja Radić, 27.09.2012.

Teme

blog brendiranje digitalne agencije digitalni mediji društvene mreže e-business facebook google klijenti marketing media plan objave oglašavanje prodaja projekt reputacija seo social media startup web portal

Specijalist na Fejsu

Footer

  • Info
  • Impressum
  • Kontakt

Newsletter

Kontakt

  • Email
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Twitter

Specijalist je pokrenuo Filip Višić. Copyright © 2009–2023. Sva prava pridržana.